<anforande>
<dok_hangar_id>2347691</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0979</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:79 Onsdagen den 21 mars</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>79</dok_nummer>
<dok_datum>2007-03-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Bostadsförsörjningsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>5B77DCB1-D85E-4EEB-99A9-A2288A7B1517</anforande_id>
<anforande_nummer>33</anforande_nummer>
<talare>YVONNE ANDERSSON (kd) replik</talare>
<parti>kd</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Det är väl alldeles självklart att boendekostnaden kan få öka! Vår regering flyttar pengar från planekonomiska subventioneringar för att människor ska få mer pengar över i kassan och kunna betala vad de vill betala för olika saker.
Det är väl inte konstigt att boendekostnaden ökar när folk får mer ekonomiskt utrymme att stå för sina kostnader! Det kan mycket väl tänkas att boendekostnaden ökar, men vad har det med bidrag att göra? Vi tillåter ju bara människor att bestämma mer över sina pengar. Det är det ena.
Det andra är att jag faktiskt läser, och har, Vår bostad. Där ser jag ibland väldigt vinklade beskrivningar där man inte har ändrat sitt tänk utifrån det tänk som kan styra när människor får mer att ta ställning till på eget sätt.
Jag ser inte domedagsprofetiorna framför mig som ni målar upp. Jag tycker att oppositionen någon gång i stället borde fundera på detta: Vi tycker inte att detta är bra, så varför har det blivit så här när vi hade andra mål?
Hade man frågat er under den mandatperiod som började för åtta och ett halvt år sedan hur ni ville ha framtiden, inte sjutton hade ni sagt att mängder med människor skulle vara bostadslösa, att vi skulle ha bostadsbrist och att vi skulle ha ditt och datt. Nej, ni skulle ju lösa allt! Varför frågar ni er inte i dag varför det ser ut så här?
Vi kommer med en ny idé om hur vi ska lösa denna problematik. Jag tycker att ni ska vara glada över att vi vågar pröva något annat när ni har misslyckats med er idé!
</anforandetext>
<intressent_id>0223175563813</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01CU9</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>81514</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0979/#anf33</protokoll_url_www>
</anforande>
