<anforande>
<dok_hangar_id>2347691</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0979</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:79 Onsdagen den 21 mars</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>79</dok_nummer>
<dok_datum>2007-03-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 11 §) Studiestöd (forts. UbU6)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>7148E334-CAFE-4276-8DC2-3A534E1EE00D</anforande_id>
<anforande_nummer>170</anforande_nummer>
<talare>GUNILLA TJERNBERG (kd) replik</talare>
<parti>kd</parti>
<anforandetext>
Fru talman! När det gäller möjligheten att kunna påverka - ja, det är nog alla partiers ambition, oavsett om man är i opposition eller i majoritet, att i riksdagen kunna påverka olika beslut. Jag utgår ifrån att det är Miljöpartiets ambition att kunna vara med och påverka. Det är väl ändå ett arbetssätt som jag tror att alla partier har i riksdagen. Sedan gör man det på olika sätt. Sådan är ju ordningen.
Mats säger att det är lättare att lägga förslag som man har finansierat i opposition. Ja, jag håller faktiskt med om det. Men det är därför jag är så otroligt överraskad och kanske snarast förvånad över att det finns oppositionspartier i riksdagens kammare i dag som lägger förslag som man inte har finansierat. Det är oerhört märkligt.
Det här är en spännande debatt, och jag är helt övertygad om att vi kanske också i vissa delar kommer att få med Miljöpartiet på en del förslag - det är min förhoppning framöver - när vi lägger fram ett förslag för riksdagen för att förbättra studenternas situation.
</anforandetext>
<intressent_id>0887345842319</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01UbU6</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>81651</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0979/#anf170</protokoll_url_www>
</anforande>
