<anforande>
<dok_hangar_id>2347677</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0965</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:65 Torsdagen den 22 februari</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>65</dok_nummer>
<dok_datum>2007-02-22 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>EU-frågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FA457370-8F89-450E-BBCA-CF0CA05F9962</anforande_id>
<anforande_nummer>110</anforande_nummer>
<talare>MAX ANDERSSON (mp) replik</talare>
<parti>mp</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag har några konkreta förslag på hur man skulle kunna sätta EU på bantningskur. Det gäller exempelvis jordbrukspolitiken, som man definitivt borde banta bort. Det konstiga pendlandet mellan Bryssel och Strasbourg är definitivt moget för skrotning.
Det finns en sak till som man verkligen borde ta bort från fördraget. Jag är inte helt säker på vad det nya Centerpartiet tycker i frågan. Men i fördraget finns ett principbeslut om att EU ska ha ett gemensamt försvar. Det står inte exakt när det ska införas, utan det ska det beslutas om någon gång sedan. Men det är ett principbeslut om att EU ska ha ett gemensamt försvar. Om man väl har gått med på den principen kan man inte säga nej av princip igen sedan.
Jag skulle vilja fråga: Vad tycker det nya Centerpartiet om detta? Ska EU ha ett gemensamt försvar? Om det finns någon socialdemokrat som känner sig manad att gå upp och svara på den frågan någon gång senare får han eller hon gärna göra det också. Men nu frågar jag det nya Centerpartiet.
</anforandetext>
<intressent_id>0262455192724</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01KU14</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>79898</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0965/#anf110</protokoll_url_www>
</anforande>
