<anforande>
<dok_hangar_id>2347723</dok_hangar_id>
<dok_id>GU09111</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:111 Onsdagen den 23 maj</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>111</dok_nummer>
<dok_datum>2007-05-23 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Avskaffande av åldersgräns</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>756CDF5D-BC22-42B8-8375-A1BA86D7D4F0</anforande_id>
<anforande_nummer>189</anforande_nummer>
<talare>CHATRINE PÅLSSON AHLGREN (kd)</talare>
<parti>kd</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Kära vänner! Man slutar aldrig att förvånas i den här kammaren. Det finns så mycket märkligt som på något sätt sitter i väggarna hos eller i kropparna på socialdemokraterna. Ni måste tänka om! Det är inte så att en åldersgräns gör oss olämpliga eller lämpliga för någonting. Det är så många andra faktorer.
Ni har ju nästan gjort en grej av att stifta stopplagar. När jag hörde den förste talaren prata om bilkörning tänkte jag att nu kanske Mona Sahlin och ni går ut och säger att får vi regeringsmakten så får man inte köra bil efter 70 år.
Man måste ju försöka att se signaler, som Barbro Westerholm sade. Vad ger det för signaler att man över huvud taget har en fast åldersgräns där man inte får ersättning? Jag tycker att vi borde ha kommit längre med den kunskap vi har i denna kammare. Jag är mycket stolt över att vi har propositionen framför oss i dag och ett betänkande där en majoritet tycker att den här åldersgränsen ska bort.
Patientsäkerheten är oerhört viktig, och det är därför denna nytänkande regering också har tillsatt en utredning om detta. Jag är glad över att Thomas Nihlén är positivt inställd till det, och det hoppas jag att vi alla ska vara.
Vi talar väldigt mycket om diskriminering i andra sammanhang - alltifrån diskriminering utifrån könstillhörighet och annat. Men åldersdiskriminering finns också fast vi inte erkänner den. Nu visar vi att vi inte vill ha någon åldersdiskriminering utan att det ska vara lämpligheten som avgör det hela.
Ni vet ju att det finns personer som blivit presidenter efter 70. De har regerat alldeles utmärkt. Jag tror att Sverige i dag behöver mindre stopp och mera öppning. Alla behövs och de resurser och de kompetenser vi alla har tillförskaffat oss genom livet är värdefulla. Livserfarenhet och kompetens är något bra. Det är fantastiskt att människor 
vill
 jobba längre än till 70 år. Vi som är eller kommer att bli patienter behöver ju detta så innerligt väl.
Därför känns det så bra att vi nu strax ska få votera om detta och få säga: Ja! Välkomna - ni kommer att behövas!
Jag ger ett glatt bifall till förslaget i betänkandet.
(Applåder)
</anforandetext>
<intressent_id>0377384542907</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01SoU15</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>84861</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU09111/#anf189</protokoll_url_www>
</anforande>
