<anforande>
<dok_hangar_id>2347840</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0992</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:92 Onsdagen den 22 mars</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>92</dok_nummer>
<dok_datum>2006-03-22 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Pensionssystemet</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>96A6A385-A9AF-4EDC-A3CE-862C1D52CA66</anforande_id>
<anforande_nummer>261</anforande_nummer>
<talare>LENNART KLOCKARE (s)</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Vi ska nu diskutera en del motioner som härrör från den allmänna motionstiden och behandlar pensionssystemet.
Vi har ett bra pensionssystem. Fem av riksdagens partier står bakom den pensionsreform som vi har genomfört och som gäller fullt ut sedan ett antal år. Den är trygg för kommande generationer. Det innebär att våra barn och barnbarn också kan se fram emot ett hållbart pensionssystem. Det finns många skäl till det.
Jag kan med glädje säga att ålderspensionärerna har fått 3 ½ % högre köpkraft under de senaste åren tack vare att inkomstpensionen är följsamhetsindexerad. Det går bra för Sverige. Det gör att pensionssystemet också går bra.
I det gamla ATP-systemet, jämfört med det nya systemet, fick pensionärerna kompensation bara för inflationen. De fick inte del av den tillväxt som vi har i samhället. Det är fel. Jag är glad över att pensionärerna får denna rätt - med all rätt.
Under den senaste tioårsperioden har inkomstskillnaderna utjämnats. Det innebär att det har skett förändringar från låga inkomster till höga inkomster. Den skillnaden är mindre i dag än för tio år sedan. Den delen förstärks ytterligare om bostadstillägget beaktas, som kommer dem med de lägsta inkomsterna till del.
Det pågår alltid en förändring i samhället. Då måste man vara beredd att se över och pröva om det behöver göras justeringar för att stärka systemet. Det ska hålla över tiden. I den genomförandegrupp som någon nämnde tidigare råder stor samstämmighet när det gäller att grunderna i överenskommelsen ligger fast.
Herr talman! När pensionsreformen genomfördes ändrades också betalningsansvaret för pensionerna mellan staten och AP-fonderna. Det har sin förklaring i att betalningsansvaret för förtidspension och efterlevandepension flyttades till statsbudgeten. Enligt överenskommelsen mellan parterna, de fem partierna, beräknades det till 300-350 miljarder. Av det har omkring sekelskiftet 258 miljarder förts tillbaka till statskassan. Det planerades att göra en ny överföring i januari 2005. Vid de överläggningar vi har haft i Genomförandegruppen har vi varit överens om att inte göra den överföringen till statsbudgeten. I de fortsatta överläggningarna har vi kommit fram till att vi inte under överblickbar tid kan göra några överföringar. Det gläder mig naturligtvis att det är så. Det innebär att systemet ökar i trygghet.
I Genomförandegruppen finns i dag personer som tidigare har suttit i riksdagen men som nu har lämnat den. Det finns därför all anledning att i framtiden knyta Genomförandegruppen - pensionsarbetsgrupp eller vad den kommer att heta i framtiden - närmare riksdagen, till utskottet. Det är naturligtvis viktigt. Vi ska vårda pensionsreformen, och vi är också eniga om att vara överens om förändringar. Vi kan inte ha ett pensionssystem som byter skepnad beroende på vem som sitter vid regeringsmakten. Därför är det viktigt att se till att pensionssystemet håller.
Herr talman! Det har väckts ett antal motioner. Jag har inte tänkt kommentera dem alla. Men Vänsterpartiet har några som de har reserverat sig till förmån för. Miljöpartiet stämmer in. De är återkommande yrkanden som vi har debatterat vid flera tillfällen. 
Jag såg bland annat att Vänsterpartiet tycker att det ska vara fortsatt kostnadsfritt att välja fonder i PPM. Javisst, så kan det mycket väl vara. Men samtidigt vill man avskaffa premiepensionen. Vad är det som gäller? Ska det vara fritt val eller ska vi avskaffa premiepensionen? Det finns ett litet problem i detta. Människor har lämnat över koder till bolag som ska göra bytena av fonder. Det kan naturligtvis bli lite kostsamt. Det finns naturligtvis kostnader.
Det reformerade systemet innebär, tvärtemot vad tidigare talare har sagt, att vi omfördelar inkomsterna från dem med höga inkomster till dem med lägre inkomster. Det innebär framför allt att det är kvinnor som får del av dem, av det enkla skälet att det finns en garantipension. Fördelningstalet är lika för män och kvinnor, trots att kvinnorna har längre medellivslängd. Jag blir lite fundersam eftersom Ulla Hoffmann var med på det seminarium vi hade i utskottet och där väl meriterade människor berättade att det är fördelningen som kommer kvinnorna till del. Systemet är bra, och vi har också den automatiska balanseringen. Det är bra, och det skapar stabilitet för framtiden.
När det gäller premiepensionsfrågan har en utredare lämnat förslag på olika åtgärder. Det handlar om antalet fonder. Det handlar om att omvandla Premiesparfonden till en generationsfond med återval, och så vidare. Det är bra.
Jag hade också tänkt kommentera Moderaternas motion om skatter och skattesänkningar. Det är väl ingen som är överraskad. Egentligen hör inte den motionen hit, men tydligen ska skattesänkningar göra pensionssystemet stabilare. Tyvärr har jag uppfattningen att det är precis tvärtom. Det har vi sett vid tidigare tillfällen när Moderaterna har haft regeringsmakten.
Sist, men inte minst, vill jag säga att jag är jätteglad över att pensionssystemet har stärkts med 20 miljarder. Det är jättebra. Man har i motioner oroat sig och haft uppfattningen att bromsen ska utlösas. Det har gått jättebra.
</anforandetext>
<intressent_id>0708483204009</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01SfU13</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>96355</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0992/#anf261</protokoll_url_www>
</anforande>
