<anforande>
<dok_hangar_id>2347840</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0992</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:92 Onsdagen den 22 mars</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>92</dok_nummer>
<dok_datum>2006-03-22 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Företagsinteckningens förmånsrätt</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>9D3A7E7F-0398-4289-8C8B-7D6678186320</anforande_id>
<anforande_nummer>218</anforande_nummer>
<talare>JOHAN LÖFSTRAND (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Självklart är det så att bankerna gör kredituppföljning. Självklart är det också så att bankerna inte ska vara riskkapitalister eller riskaktörer på det sätt som de rena riskkapitalbolagen är. Självklart måste de ha säkerhet för de pengar som de lånar ut i företagshypoteken. Självklart ska det vara så.
Däremot håller jag inte med Bertil Kjellberg när han säger att man alltid tittar på resultatet. Jag är ute och träffar ganska många företag, och den erfarenhet jag har är att resultatet inte är det viktiga. Det viktigaste är att man kan pantsätta hela lånet. Det är den erfarenhet jag har, och det är också någonting som vore ganska intressant att undersöka hur det egentligen ser ut.
Jag tror och hoppas att vi med den här reformen, om den hade fått verka ett antal år, hade kunnat få en situation där företagshypoteken hade kunnat se mer till resultatet. Om ett företag under 20 års tid uppvisat en viss betalningsförmåga ska detta vara viktigare än om man kan pantsätta hela realkapitalet för att på så sätt kunna betala in det vid en eventuell konkurs. Jag ser det som en oerhört viktig del i reformen.
</anforandetext>
<intressent_id>0612916684825</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01LU18</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>96312</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0992/#anf218</protokoll_url_www>
</anforande>
