<anforande>
<dok_hangar_id>2347840</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0992</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:92 Onsdagen den 22 mars</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>92</dok_nummer>
<dok_datum>2006-03-22 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Företagsinteckningens förmånsrätt</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FF95BB99-726A-4362-AC9C-E90E3754639A</anforande_id>
<anforande_nummer>203</anforande_nummer>
<talare>VIVIANN GERDIN (c) replik</talare>
<parti>c</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag skulle vilja bemöta några påståenden från Johan Löfstrand. Det märkliga med reformen som har genomförts och som har givit negativa effekter är att man hela tiden inte vill se de svårigheter som har dykt upp. Motiven i reformen var att minska konkurserna. Det har skett till en liten del, men det är försumbart. Men det man inte vill se är den stora utredning som ITPS har gjort, det vill säga Institutet för tillväxtpolitiska studier.
ITPS hävdar att man ser negativa trender, och de knyts till reformen i vilken reglerna för företagsinteckning har försämrats. Det går inte att bortse från.
Johan Löfstrand viftar här med att Sveriges största företagarorganisation har bistått reformen. Men vi ska också vara medvetna om att man inte är absolut enig inom organisationen. Det är en bild som ges från centralt håll, men jag undrar hur det ser ut ute i landet. Den erfarenhet jag har är att det finns många delade meningar.
Det intressanta är att den andra företagarorganisationen, Företagarförbundet, som också har nästan 30 000 medlemmar, till fullo instämmer i kritiken. Det gör även Småkom, en organisation för 105 kommuner runtom i landet. De konstaterar efter en enkätundersökning till både kommuner, ledningar och företag att kommunerna får gå in och agera borgenärer för det lokala näringslivet. De får bygga lokaler för att kunna bedriva verksamheter på landsbygden. Det var väl ändå inte tanken med det hela. 
Visst har reformen medfört stora nackdelar. Den utvärdering som ska komma redan 2007 tror jag inte kommer att visa på hela sanningen. Men det kanske Johan Löfstrand kan utveckla.
</anforandetext>
<intressent_id>019623784404</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01LU18</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>96297</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0992/#anf203</protokoll_url_www>
</anforande>
