<anforande>
<dok_hangar_id>2347836</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0988</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:88 Torsdagen den 16 mars</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>88</dok_nummer>
<dok_datum>2006-03-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 11 §) Gymnasieskolan (forts. UbU10)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>61E0EAA6-03D1-4698-BEDE-413C746EB484</anforande_id>
<anforande_nummer>111</anforande_nummer>
<talare>AXEL DARVIK (fp) replik</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det är självfallet bra att man har hobbyverksamheter. Det ska man naturligtvis ha. Men ska verkligen våra studieförberedande program på gymnasiet upptas till en femtedel av sådana ämnen, vilket det gör för en del elever? De har ju gjort helt rationella val. De har valt bort tyskan, franskan eller spanskan till förmån för någonting enklare. De har valt bort fördjupningen inom matematiken. De har valt bort kemifördjupning, biologifördjupning och så vidare till förmån för andra kurser. De får ett högt medelbetyg, men de får betydligt mindre valfrihet i livet. De får betydligt mindre kunskap med sig när de lämnar gymnasiet.
Jag tycker faktiskt att det är någonting av att lura de här eleverna. Jag tycker faktiskt att om man sätter upp ett program eller en inriktning ska man också garantera innehållet i detta. Det ska inte vara så att om man väljer bitar från det här smörgåsbordet som är söta för stunden försitter man sedan sina chanser att ta sig vidare in på högskolan. Det tycker jag är olyckligt. Det är framför allt de som har föräldrar med akademisk bakgrund som ligger på dem och som hänger över ansökningsblanketten när de söker sina valbara kurser som kanske väljer till lite extra fördjupning. Men de som inte har den uppbackningen hemifrån väljer kanske bort detta. Det vore mycket olyckligt. Då får man inte den möjlighet att göra en klassresa och höja sig som skolan faktiskt är till för. Vi liberaler ser det som viktigt och vitalt i ett samhälle att skolan faktiskt ger möjligheter för individen att ta sig vidare.
</anforandetext>
<intressent_id>0691468495629</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01UbU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>95913</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0988/#anf111</protokoll_url_www>
</anforande>
