<anforande>
<dok_hangar_id>2347822</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0974</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:74 Torsdagen den 16 februari</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>74</dok_nummer>
<dok_datum>2006-02-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Författningsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FDFE8151-3440-4EEF-9401-ECAAE762BFB1</anforande_id>
<anforande_nummer>17</anforande_nummer>
<talare>MATS EINARSSON (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag fortsätter den diskussion som vi fört tidigare vid något tillfälle om Centerns federalism. Centern har beskrivits som ett parti på jakt efter en ideologi under en ganska lång tid. Ett tag var det decentralisering och decentralism som var de begrepp man använde. Numera verkar det vara federalism. Och det verkar handla om ungefär samma sak, men kanske inte riktigt ändå. Jag har fortfarande svårt att få grepp om vad Centern egentligen menar.
Jag tillhör ett parti som ibland beskyllts för utopism. Jag undrar om inte Centern ligger närmare till den anklagelsen, eller så är det möjligen bara tankeoreda.
Det grundläggande begreppet i den här diskussionen är suveräniteten, alltså den politiska enhet, 
demos
, för att prata grekiska, där den slutliga politiska makten ligger. Såvitt jag begriper kan det bara finnas en sådan grundläggande enhet, 
demos
. Därifrån kan sedan makt delegeras, såsom vi har gjort i det här landet, både uppåt till den europeiska unionen och nedåt till landsting och regioner, kommuner och andra enheter. Men det slutliga avgörandet ligger ändå kvar på det nationella planet och rent faktiskt när det gäller lagstiftningen i denna kammare. Det förefaller vara så att Centern på något sätt ska upplösa denna suveränitet, som är historiskt skapad, och dela ut suveräniteten styckevis till regioner, möjligtvis också kommuner, och kanske något ska vara kvar på nationell nivå. Men hur detta egentligen ska gå till rent praktiskt, och om det över huvud taget är teoretiskt tänkbart, menar jag fortfarande är en öppen fråga. Men Kerstin Lundgren kanske kan förklara saken.
</anforandetext>
<intressent_id>0548089226618</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01KU15</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>94230</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0974/#anf17</protokoll_url_www>
</anforande>
