<anforande>
<dok_hangar_id>2347801</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0953</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:53 Fredagen den 16 december</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>53</dok_nummer>
<dok_datum>2005-12-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Samhällsekonomi och finansförvaltning</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A235E4F2-77DA-4076-AEA9-0AF6DEBAD63D</anforande_id>
<anforande_nummer>9</anforande_nummer>
<talare>CARIN LUNDBERG (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Den rödklädda tomten beslutar i dag om en stark budget som kommer att bidra till att orättvisorna i samhället minskar. Jag pekade till exempel på höjningen av barnbidraget som betalas ut retroaktivt redan på tisdag. Det kommer att ge föräldrarna möjlighet att köpa mer julklappar till sina barn.
Om trängselskatterna är en julklapp kan vi ju diskutera. Men till skillnad från Mats Odell, som bara pekar på trängselskattens kostnader och som ständigt värnar om näringslivet i stället för om staten och samhället, finns det de som säger att näringslivet sparar flera miljarder kronor tack vare att man kommer fram fortare i Stockholm. Det blir mindre trängsel för de nödvändiga transporterna. Jag undrar vad Mats Odell tycker om just den delen.
Vad sedan gäller om staten ska äga fler banker tycker jag tycker för min del att det räcker att staten har ägt och ska sälja ut Nordea, den socialiserade banken sedan början av 1990-talet.
</anforandetext>
<intressent_id>0534173087404</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01FiU2</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>92768</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0953/#anf9</protokoll_url_www>
</anforande>
