<anforande>
<dok_hangar_id>2347797</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0949</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:49 Måndagen den 12 december</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>49</dok_nummer>
<dok_datum>2005-12-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Allmän miljö- och naturvård</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>7CCA6AC1-CFF5-48B4-B342-C07D688DB63F</anforande_id>
<anforande_nummer>15</anforande_nummer>
<talare>MARIE WAHLGREN (fp) replik</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Först och främst skulle jag gärna vilja ha svar på de frågor jag trots allt ställde.
Sedan ska jag ändå kommentera påståendet om enigheten och alliansen. Vi är fyra partier som till skillnad från det regeringsalternativ som finns i dag har sagt att vi ska komma överens. Vi har börjat arbetet oerhört lång tid i förväg för att arbeta ihop en gemensam grundinställning. Då tar man de stora budgetposterna och de stora och viktiga dragen. Där har vi också gjort ett gemensamt arbete.
Men det är inte rimligt att i en budget som bara är en reaktion på majoritetens budget gå in på varenda post och vartenda delområde och skapa en gemensam politik. Då finns det ingen anledning att vara fyra partier. Då kunde vi ha gått fram som ett parti i stället.
</anforandetext>
<intressent_id>0195810270316</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01MJU1</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>92138</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0949/#anf15</protokoll_url_www>
</anforande>
