<anforande>
<dok_hangar_id>2347796</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0948</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:48 Fredagen den 9 december</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>48</dok_nummer>
<dok_datum>2005-12-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellation 2005/06:115 om villkoren för svenska äggproducenter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>2A4F4059-0670-4EE0-A7F5-67D9FFA4C28D</anforande_id>
<anforande_nummer>40</anforande_nummer>
<talare>Jordbruksminister ANN-CHRISTIN NYKVIST (s)</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det gläder mig att Holger Gustafsson inser att äggproduktionen finns på en marknad som fungerar enligt marknadens villkor. 
Jag skulle vilja backa lite grann till den situation som vi hade när vi ställde om till de nya mer djurvänliga systemen. Vi fick en stor nedgång i äggproduktionen under denna omställning. Det blev högre priser. Det påverkade äggproducenterna. Vissa investerade och gjorde det till ganska låga räntekostnader. Och vi kan se att vi efter omställningen hade ytterligare ett hundratal svenska företag på marknaden, vilket påverkade utbudet. 
Man kan inte säga att denna situation på något sätt direkt och enbart är kopplad till att vi ställde högre krav på producenterna. Jag är medveten om att de system som vi har leder till ökade kostnader i jämförelse med andra system inom EU. 
Men det finns också andra kostnader som är avsevärda för äggproducenterna. I en LRF-studie från 2003 kan vi se att foderkostnaderna är den största posten - 40-60 % av de totala kostnaderna. 
Jag menar att det finns en illojal konkurrens på marknaden. Men då talar jag om de svenska producenter som inte har ställt om till de nya systemen. Det är ett tiotal producenter i dag.
Förhållandena är sådana att den svenska detaljhandeln föredrar de svenska äggen. På det sättet finns det i konsumentledet en otroligt stark efterfrågan på dessa svenska ägg. Till det kommer att vi har salmonellagarantier vilket gör att inte alla EU-länder kan exportera till oss. Det är Finland, som har samma salmonellagarantier som Sverige, som är det land som kan exportera. Och vi har haft en konkurrens från finnarna. Den har under perioden 1995-2005 varit mellan 2 och drygt 4 %, men vi kan se att den under det senaste året har minskat radikalt - med 30 %. Det är alltså inte den konkurrensen som är problemet. Jag menar att det är framför allt den obalans som vi har haft mellan utbud och efterfrågan som har påverkat de svenska äggpriserna och de svenska äggproducenterna. Jag har ingen annan bild än att de har haft ekonomiska problem. Men jag har en annan förklaring än Holger Gustafsson.
När det gäller framtiden och EU ska vi hålla hårt på dessa regler. Vi ska se till att vi inte gör avsteg från tidpunkten 2012. Vi ska också dra nytta av att vi har legat tidigt i processen och anpassa oss till EU:s krav.
</anforandetext>
<intressent_id>0582064163300</intressent_id>
<rel_dok_id>GT10115</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>92039</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0948/#anf40</protokoll_url_www>
</anforande>
