<anforande>
<dok_hangar_id>2347795</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0947</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:47 Torsdagen den 8 december</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>47</dok_nummer>
<dok_datum>2005-12-08 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 7 §) Utbildning och universitetsforskning (forts. UbU1)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>4ACE0C3D-AF60-4820-80EC-E821C03768C2</anforande_id>
<anforande_nummer>171</anforande_nummer>
<talare>SÖREN WIBE (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Helt rätt, Ulf Nilsson - helt rätt! Vi måste diskutera det här allvarligt och varken svartmåla eller slå oss för bröstet. 
Men, Ulf Nilsson, studera Socialdemokraternas program i det här avseendet, och du ser att vi inte slår oss för bröstet! Vi har nyss lagt fram en forskningspolitisk proposition som ökar anslagen med 2,3 miljarder. Dessutom har vi nu fastlagt en målsättning om att vi ska uppnå 1 % av bnp till forskningen år 2010. Det betyder att ytterligare kanske 3 miljarder kommer att tillföras forskningen. 
Vi är alltså fullständigt medvetna om vad det här betyder för Sveriges framtid och vad det betyder för ungdomar att kunna hävda sig på arbetsmarknaden och så vidare. Det är precis därför som vi har drivit den här politiken att vi ska ha en bred utbildning, att den ska vara spridd över hela landet och att människorna ska vara välutbildade. Det är med utbildningen som vi väsentligen konkurrerar med omvärlden.
Det är riktigt att det gjordes en del satsningar under de borgerliga åren, men huvudresultatet under de borgerliga åren var tyvärr det att ni gjorde rätt mycket av era satsningar med lånade pengar. Då är det väldigt lätt att satsa. Problemet är att pengarna ska betalas tillbaka, och det var det vi tvingades till under mitten av 90-talet. 
Det vi nu genomför är fullt finansierade satsningar, till exempel på en utbyggnad av antalet studerande. Där noterar jag tyvärr att den samlade borgerligheten - även Centern, vilket smärtar mig mycket, faktiskt - motsätter sig att ge ungdomar den här möjligheten att skaffa sig en högskoleutbildning. Vi ska inte tvinga några ungdomar att gå till högskolan, men genom att tillhandahålla de här platserna ger vi dem den möjligheten, och ni vill inte göra detta.
</anforandetext>
<intressent_id>0321224145104</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01UbU1</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>91892</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0947/#anf171</protokoll_url_www>
</anforande>
