<anforande>
<dok_hangar_id>2347784</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0936</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:36 Onsdagen den 23 november</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>36</dok_nummer>
<dok_datum>2005-11-23 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Utgiftsramar och beräkning av statsinkomsterna</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>563027EA-7607-4C85-BAF9-8CE7132BC388</anforande_id>
<anforande_nummer>40</anforande_nummer>
<talare>ROGER TIEFENSEE (c) replik</talare>
<parti>c</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det var bra besked, och det var två besked: inte lönedumpning, inte undanträngning. Men då är alltså beskedet till de kommuner som har jobbat med att få upp lägstalönerna att de får finansiera mellanskillnaden själva. Om jag har läst på rätt - finansministern får gärna rätta mig - är finansieringen från staten 1 000 kr per plusjobb och dag. Det räcker till 13 500 kr i månaden plus arbetsgivaravgifter och avgifter för handledare. Det finansierar inte fullt ut plusjobben i kommuner som Kristinehamn som har lyckats höja sina lägstalöner.
Jag tycker att det är synd. Det innebär att Kristinehamn själv tvingas finansiera 1,5-1,8 miljoner för 75 plusjobbare. Det är mycket för en liten kommun. Det kommer att på sikt kräva besparingar på andra områden.
Min kritik av plusjobben är egentligen att de är tillfälliga och att plusjobbarna ska tillbaka till aktivitetsgarantin, som jag läser i budgetpropositionen. Det är på ett sätt att laborera med människor som brickor i ett statistikspel i stället för att ge kommunerna långsiktiga förutsättningar för att med en egen, starkare skattebas verkligen kunna öka dels välfärden, dels antalet anställda.
</anforandetext>
<intressent_id>0959102638818</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01FiU1</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>90459</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0936/#anf40</protokoll_url_www>
</anforande>
