<anforande>
<dok_hangar_id>2347779</dok_hangar_id>
<dok_id>GT0931</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:31 Onsdagen den 16 november</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>31</dok_nummer>
<dok_datum>2005-11-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Handel med läkemedel samt andra läkemedelsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>1AE505D9-D2B3-4741-B903-0D33F8B7EE53</anforande_id>
<anforande_nummer>132</anforande_nummer>
<talare>JAN LINDHOLM (mp) replik</talare>
<parti>mp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag har skrivit en motion där jag föreslår att man ska införa ett licenssystem för butiker som får sälja tobak och snus. I den motionen skriver jag att jag tycker att det kan vara en bra kombination i samband med att man också får möjlighet att sälja nikotintuggummi och nikotinprodukter. Jag tycker att tobaksprodukter, precis som alkohol, är en speciell vara och inte vilken vara som helst. De bör hanteras med speciella restriktioner.
Låt mig gå tillbaka till detta med läkemedel. Vi pratar om tillgänglighet och erfarenheter från andra länder. Jag vet inte vilken erfarenhet ni i alliansen har, men eftersom jag råkar ha en nära anhörig med den typen av behov har jag själv provat att köpa läkemedel i Frankrike, Holland, Belgien och framför allt Tyskland. Jag har varit tvungen att besöka ganska många apotek innan jag hittat det jag vill ha. Någon nämnde tidigare detta med 4 000 kunder per apotek. Effekten av det för mig som konsument är att jag måste besöka rätt många ställen för att hitta det jag vill ha. Jag upplever att vi i Sverige har en läkemedelsdistribution som är av mycket hög kvalitet och mycket hög tillgänglighet. Det tycker jag att vi ska vara rädda om. Vi ska inte kasta detta i sjön. Det här ska vi göra väldigt försiktigt. Vi ska analysera effekterna noga.
Men jag är inte helt emot detta. Jag ser möjligheter. Men eftersom erfarenheterna från tidigare avregleringar till stor del har varit negativa för konsumenterna med ökade priser i stället för lägre priser, som ju ofta är argumentet, tycker jag att vi måste vara försiktiga.
</anforandetext>
<intressent_id>0641486384014</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01SoU2</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>90054</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT0931/#anf132</protokoll_url_www>
</anforande>
