<anforande>
<dok_hangar_id>2347860</dok_hangar_id>
<dok_id>GT09112</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2005/06:112 Torsdagen den 27 april</dok_titel>
<dok_rm>2005/06</dok_rm>
<dok_nummer>112</dok_nummer>
<dok_datum>2006-04-27 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Bostadsförsörjningsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>C290FFD3-750F-4E80-B556-2CE273430C67</anforande_id>
<anforande_nummer>89</anforande_nummer>
<talare>STEN LUNDSTRÖM (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag börjar med det sista. Det var naturligtvis inte vad jag sade. Jag sade att om det finns en bostadsförmedling som har lägenheter att leverera när det gäller sociala förturer är det klart bättre än det system vi har i dag där det inte finns några lägenheter att förmedla över huvud taget.
Bostadsförmedlingen kan vara den instans som ser till att det finns lägenheter tillgängliga för de kvinnor som behöver det omgående. Jag har aldrig sagt att de ska ställa sig i kö i väntan på att något ska bli ledigt. Förutom att bostadsförmedlingen levererar lägenheter enligt köordning finns det något som heter social-medicinsk förtur, och bostadsförmedlingen måste se till att sådan finns. 
När det gäller tvång och frivillighet handlar det om vem det är tvång och frivillighet för. För Nina Lundström är uppenbarligen tvånget för fastighetsägarna eller de kommunala bostadsbolagen värre än frivilligheten och rättigheten för individen att efterfråga och få en bostad på rättvisa villkor.
Under min tid som kommunpolitiker verkade jag för en kommunal bostadsförmedling i Malmö. Jag ser som min uppgift som riksdagsledamot att garantera individer var i landet de än bor möjlighet att på rättvisa och tydliga villkor få en bostad och inte ständigt och jämt sorteras undan på grund av inkomstkrav, etnicitet, tillfällig arbetslöshet eller tidigare betalningsanmärkningar. Listan kan göras hur lång som helst.
Nu kommer vi att tvinga alla fastighetsägare som har mer än 20 bostäder att hyra ut att öppet redovisa vilka grunderna är för att få en bostad även om man inte är anmäld hos bostadsförmedlingen. Bostadsförmedlingen kommer att ha en klar genomlyslighet där människor kan se vad kravet är för att få en bostad.
</anforandetext>
<intressent_id>0489096664719</intressent_id>
<rel_dok_id>GT01BoU12</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>97997</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GT09112/#anf89</protokoll_url_www>
</anforande>
