<anforande>
<dok_hangar_id>2347985</dok_hangar_id>
<dok_id>GS0991</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:91 Onsdagen den 16 mars</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>91</dok_nummer>
<dok_datum>2005-03-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 9 §) Riksdagens arbetsformer (forts. KU29)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FF5AB31E-ADEF-48D5-A80A-9C9FA2E8260B</anforande_id>
<anforande_nummer>139</anforande_nummer>
<talare>MATS EINARSSON (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! När vi i utskottsmajoriteten ville avslå motionen om regelförtydligande var det inte därför att vi var motståndare till ett sådant förtydligande utan för att vi ansåg att ett tillkännagivande här i kammaren var onödigt, eftersom frågan redan var under diskussion. Att bryta ut frågan hade inte heller fyllt någon vettig funktion.
En votering i denna fråga skulle dock lätt kunna komma att misstolkas som en votering i sakfrågan eller som en votering för eller emot ett regelförtydligande. Det kan därför vara klokt av oss i majoriteten att ansluta oss till reservationen.
Jag är i och för sig starkt frestad att ensam stå fast vid utskottsmajoritetens förslag och sedan lida hedersamt nederlag i voteringen. Men jag ska inte göra det. Vänsterpartiet kommer också att stödja reservationen i den kommande voteringen.
Om nu gruppledarna lovar att lösa den här frågan så lovar vi i konstitutionsutskottet att agera lite skickligare nästa gång.
</anforandetext>
<intressent_id>0548089226618</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01KU29</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>111470</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS0991/#anf139</protokoll_url_www>
</anforande>
