<anforande>
<dok_hangar_id>2347978</dok_hangar_id>
<dok_id>GS0984</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:84 Torsdagen den 3 mars</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>84</dok_nummer>
<dok_datum>2005-03-03 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 7 §) Jakt och viltvård (forts. MJU7)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>B17D17BD-ED0E-434E-9C9C-2C3EC253395F</anforande_id>
<anforande_nummer>154</anforande_nummer>
<talare>BENGT-ANDERS JOHANSSON (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Det låter vällovligt att Miljöpartiet nu börjar tänka när det gäller blyförbudet. Det är bråttom. Det är bara tio månader kvar tills det träder i kraft när det gäller hagel och ytterligare två år när det gäller kulor. Då hoppas jag att Åsa Domeij tar med sig just djurskyddsaspekterna. De har inte belysts tidigare i det här sammanhanget. Det är oomtvistat att detta kommer att öka svårigheten att hantera jakten på ett positivt sätt när det gäller djurskyddstillsynen.
Sedan skulle jag vilja ställa en fråga till Miljöpartiets representant om anmälningsplikten vid fordonskollisioner. Varför kan inte Miljöpartiet tänka sig att stödja tanken på att polisen, likaväl som för vilt som inte tillfaller staten, faktiskt ska underrätta jakträttsinnehavaren, eftersom anmälningsplikt ändå föreligger till polismyndighet? Jag förstår inte hur Naturvårdsverket resonerar när man säger "snarast bör underrätta". Det ska givetvis vara "skall". Innebär det, som vi tidigare hörde från Sven-Erik Sjöstrand, att ni kan tänka er att stödja motionen? Vad kan vi se framöver?
</anforandetext>
<intressent_id>0463955388312</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01MJU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>110736</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS0984/#anf154</protokoll_url_www>
</anforande>
