<anforande>
<dok_hangar_id>2347966</dok_hangar_id>
<dok_id>GS0972</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:72 Onsdagen den 9 februari</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>72</dok_nummer>
<dok_datum>2005-02-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Barn och föräldrar m.m.</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>6758E5D9-0FD3-4CB1-B368-5A8A2276C872</anforande_id>
<anforande_nummer>218</anforande_nummer>
<talare>INGEMAR VÄNERLÖV (kd) replik</talare>
<parti>kd</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det blir väl så nu, Maria Hassan, att en del av min replik kommer att handla om det som jag även tog upp med Gunvor Ericson.
Jag reagerar när Maria Hassan säger att de lesbiska kvinnorna med all rätt känner sig diskriminerade. Då undrar jag hur Maria Hassan ser på följande. Som jag nämnde förut är det tydligen en väldigt bred samsyn i Sverige angående att pappans roll är väldigt viktig när barnen är små. Det är därför som alla kämpar för att papporna ska ta ut mer av föräldraförsäkringen till exempel.
Likadant sade jag förut, som Maria Hassan kanske hörde, att det här med manliga och kvinnliga förebilder fanns med i regeringens proposition om homoadoptioner med mera. Då undrar jag vad Maria Hassan anser om att de barn som nu föds medelst en eventuell lagstiftning om att det ska kunna bli lätt att insemineras direkt berövas rätten till en pappa. De berövas direkt rätten till en manlig förebild. Kan inte det ses som diskriminerande?
</anforandetext>
<intressent_id>0548843588006</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01LU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>109845</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS0972/#anf218</protokoll_url_www>
</anforande>
