<anforande>
<dok_hangar_id>2347966</dok_hangar_id>
<dok_id>GS0972</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:72 Onsdagen den 9 februari</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>72</dok_nummer>
<dok_datum>2005-02-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Barn och föräldrar m.m.</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>437D252F-1E4F-4F7C-9F25-4279AC426A47</anforande_id>
<anforande_nummer>204</anforande_nummer>
<talare>RAIMO PÄRSSINEN (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag lyssnar, och jag ställer mig frågan: Pekar Miljöpartiet på något vis åt det hållet att det är männen om är förlorare i vårdnadstvisterna? Jag och många övriga får åtminstone signaler om att det är både män och kvinnor som förlorar. Det är upplevelseförlorare. Vad bygger ni det här på? Varför har ni den här motionen? Precis som Tasso sade: Var finns barnen? Är det barnen som är vinnare och männen förlorare? 
Vi har kunnat konstatera att gemensam vårdnad generellt sett är den absolut bästa formen och det bästa för barnen. Vi har också kunnat konstatera att man har gjort för lite när det gäller riskbedömningar kring barnen. Men Miljöpartiet har konstaterat att den lagstiftning och den tillämpning vi har i dag leder till att männen blir förlorare.
Nu blir jag väldigt nyfiken, nu vill jag ha ett klarläggande här: Vad bygger det på? På vilken grund står ni?
Jag trodde faktiskt att den här motionen var ett misstag. Är det så att Miljöpartiet tycker att männen förlorar mer än kvinnorna? Är det så att Miljöpartiet tycker att vi genom att titta på männen lyfter fram barnperspektivet? De frågorna vill jag gärna ha svar på.
</anforandetext>
<intressent_id>0113077554312</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01LU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>109831</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS0972/#anf204</protokoll_url_www>
</anforande>
