<anforande>
<dok_hangar_id>2347966</dok_hangar_id>
<dok_id>GS0972</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:72 Onsdagen den 9 februari</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>72</dok_nummer>
<dok_datum>2005-02-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Statlig förvaltning, m.m.</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>89139A63-A055-4FC3-B7CA-B6ECF0BB161A</anforande_id>
<anforande_nummer>106</anforande_nummer>
<talare>MATS EINARSSON (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det är nog en missuppfattning från Folkpartiets sida att vi håller den socialdemokratiska regeringen om ryggen. Vi tar naturligtvis ställning i sakfrågor och ingenting annat.
Det finns ett polemiskt drag i Folkpartiets argumentation - jag var inne på det tidigare - som gör att den ganska lätt kan avvisas. Man kan misstänkliggöra er för att ni egentligen är sura för att ni inte har tillräckligt många poster och sådana saker. Det är lite synd att debatten förs på det sättet. Jag tycker att det är överord - det förfuskas, det är allmänt elände och det finns snart ingenting kvar av den svenska modellen. Det där stämmer naturligtvis inte.
Det vi hittills har sett när vi granskat utnämningsmakten är naturligtvis en bild man kan ha synpunkter på. Är det en rimlig proportion? Är det lite för mycket sossar här och lite för lite folkpartister där? Javisst, det kan man ha synpunkter på. Det är inte konstigt om man har synpunkter på det utifrån olika politiska utgångspunkter. Men är det fråga om ett förfuskande av den svenska förvaltningsmodellen eller någonting i den stilen? Nej, jag tycker faktiskt inte att det går att visa det.
Visst kan man vara missnöjd med folk som regeringen utser och vilja se andra människor utsedda. Det kan vi från Vänsterpartiets sida också. Men det är en annan sak att säga att man här missbrukar sin makt eller förfuskar den svenska modellen. Jag menar att detta är överord. Den typen av argumentation gör det som sagt också ibland lite svårt att föra en konstruktiv debatt om de här frågorna.
</anforandetext>
<intressent_id>0548089226618</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01KU14</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>109733</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS0972/#anf106</protokoll_url_www>
</anforande>
