<anforande>
<dok_hangar_id>2347915</dok_hangar_id>
<dok_id>GS0921</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:21 Onsdagen den 27 oktober</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>21</dok_nummer>
<dok_datum>2004-10-27 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Ändringar i det kommunala utjämningssystemet</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>7D835F47-4D10-433C-8BAA-976C9F68C77C</anforande_id>
<anforande_nummer>52</anforande_nummer>
<talare>SIV HOLMA (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Fru talman! När det först och främst gäller att förstärka kommunernas egen skattebas sade jag i mitt anförande att det är lovvärt att kommunerna blir mindre beroende av statsbidrag. De kan då lita till sina egna inkomster. Men med det systemet kommer vi inte åt en utjämning mellan kommuner med svag skattekraft och kommuner med stark skattekraft. Ett långtgående statligt utjämningssystem klarar inte att nå detta mål.
När det gäller hur jag ska försvara förändringarna i mitt eget läns landsting, Norrbotten, uppfattar jag det så att för att kunna gå med på en något lägre utjämning har det varit oerhört viktigt att få en bred acceptans. Detta sade jag också i mitt huvudanförande. Det skapar ett långsiktigt hållbart utjämningssystem och är bra framför allt för de kommuner och landsting som har en svag skattekraft eller en ogynnsam struktur.
Det handlar alltså om att hålla ihop landet och inte ställa landsdelar mot varandra. Det som återstår av förslaget talar för den breda acceptansen. Och det är fortfarande ett långtgående utjämningssystem, vilket jag är mycket stolt över.
</anforandetext>
<intressent_id>0395416536118</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01FiU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>103764</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS0921/#anf52</protokoll_url_www>
</anforande>
