<anforande>
<dok_hangar_id>2348034</dok_hangar_id>
<dok_id>GS09140</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2004/05:140 Onsdagen den 15 juni</dok_titel>
<dok_rm>2004/05</dok_rm>
<dok_nummer>140</dok_nummer>
<dok_datum>2005-06-15 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 8 §) Sverige i Förenta nationerna samt vissa frågor rörande mänskliga rättigheter, folkrätt m.m. (forts. UU9)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>4E6D7A63-6D51-4C28-B94E-4D992E27DB02</anforande_id>
<anforande_nummer>124</anforande_nummer>
<talare>CECILIA WIGSTRÖM (fp) replik</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag har begärt replik på Alice Åström därför att jag vill diskutera med henne det som står i Vänsterpartiets särskilda yttrande. Det står så här: Det var först efter bombningarna av Jugoslavien som de jugoslaviska militära och paramilitära förbanden fick en förevändning att störta in i Kosovo och begå de omfattande övergreppen mot befolkningen och fördriva den.
Vänsterpartiet skriver i sitt särskilda yttrande att Nato retade upp serberna så att de var på väg att begå en etnisk rensning av kosovoalbanerna. Det är en skrämmande historieförvrängning som jag vill ta upp. Jag vill förtydliga vad som egentligen hände.
I Kosovo begicks den första etniska rensningen redan i mars 1998 i ett antal byar. När massakern hade ägt rum i byn Reczak förklarade OSSE, som hade en verifikationsmission på plats i Kosovo, att det var folkmord. Det ledde till att OSSE som var övervakningsmission skickades ut ur Kosovo av Milosevic vid årsskiftet när 1999 skulle börja. Efter det hade Milosevic fri hand att utföra sin planerade aktion. Han rensade byarna etniskt på kosovoalbaner och drev folk upp i berg och skogar mitt i vintern. Det kan inte innebära något annat än risk för att svälta ihjäl.
Tack vare att Nato våren 1999 gick in och bombade och såg till att Milosevic insåg att det inte fanns något sätt för honom att förverkliga sin dröm om ett Storserbien fick vi slut på den etniska rensningen. Det var inte på grund av Nato som den uppstod.
</anforandetext>
<intressent_id>0992604658114</intressent_id>
<rel_dok_id>GS01UU9</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>117313</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GS09140/#anf124</protokoll_url_www>
</anforande>
