<anforande>
<dok_hangar_id>2348168</dok_hangar_id>
<dok_id>GR09129</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2003/04:129 Onsdagen den 16 juni</dok_titel>
<dok_rm>2003/04</dok_rm>
<dok_nummer>129</dok_nummer>
<dok_datum>2004-06-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Transportinfrastrukturen 2004-2015</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>F52524FE-93AE-43FA-9FD7-1FCA09BF7A99</anforande_id>
<anforande_nummer>108</anforande_nummer>
<talare>SVEN BERGSTRÖM (c) replik</talare>
<parti>c</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag tycker nog att Karin Svensson Smiths inledning i repliken var på gränsen för vad som är anständigt. Det är precis som om vi andra i utskottet bara därför att vi inte bor i närheten av Lund inte skulle ha förstånd att ta till oss forskning och utveckling. Riktigt så är det nog inte.
Karin Svensson Smith, det råder väl ingen tvekan om att det är lite olika förutsättningar i olika delar av världen. Men nu har vi intresse av att kunna genomföra samhällsekonomiskt riktiga och strategiskt angelägna investeringar som inte ryms inom ramen för de väg- och järnvägsplaner som vi diskuterar här i kammaren. Vi har hört olika exempel, och också jag har gett exempel, på att det historiskt visat sig att ungefär bara hälften av de planer vi upprättar klarar vi av att genomföra inom ramen för de budgetar som vi upprättar. Men om det nu är samhällsekonomiskt riktigt och strategiskt angeläget vore det då fel att gå nämnda väg och pröva modellen också i Sverige för att se om vi då har de effektivitetsvinster som det hävdas att det går att få och om det finns andra fördelar med den här modellen?
Skärselden, Karin Svensson Smith, ska naturligtvis vara de prioriteringar som Banverket respektive Vägverket gör när det gäller vad som är mest angeläget. Det här ska inte vara en gräddfil för att kunna "köra igenom" motorvägsbyggen som man annars inte skulle kunna göra, utan det ska vara samma skärseld, samma hårda krav på prioriteringarna, även om man går nämnda väg för att finansiera det hela.
</anforandetext>
<intressent_id>058426570914</intressent_id>
<rel_dok_id>GR01TU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>130697</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GR09129/#anf108</protokoll_url_www>
</anforande>
