Annika Qarlsson (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Västra Götalands läns västra
Född: 1964
Kön: kvinna
E-post: annika.qarlsson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0962841101917



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Centerpartiet Vice gruppledare   2006-10-11 2010-10-04
Valberedningen Suppleant   2018-09-24 2022-09-26
Krigsdelegationen Ledamot   2006-10-17 2010-10-19
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2006-10-10 2010-10-12
Näringsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2015-09-25 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2014-10-07 2015-09-24
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Kulturutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
EU-nämnden Suppleant   2006-10-24 2010-10-12
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Lagutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Socialutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Utrikesutskottet Suppleant   2004-09-20 2006-10-02
Sammansatta utrikes- och socialutskottet Deputerad   2005-02-15 2005-03-16