Gun Hellsvik (M)


Avliden 2016-11-14

Parti:  Moderaterna
Titel: universitetslektor
Född: 1942
Kön: kvinna
Intressent_id: 0937012299307



Organ Roll Status From Tom
Justitiedepartementet Justitieminister   1991-10-04 1994-10-07
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2001-02-28
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-08 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1994-10-03 1994-10-07
Riksbanksfullmäktige Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Nordiska rådets svenska delegation Ordförande   1998-10-20 2001-02-28
Krigsdelegationen Ledamot   1998-10-20 2001-02-28
Utrikesnämnden Suppleant   1998-10-20 2001-02-28
Valberedningen Suppleant   1998-10-05 2001-02-28
Krigsdelegationen Ledamot   1994-10-18 1998-10-05
EU-nämnden Ledamot   1998-10-13 2001-02-28
Justitieutskottet Ordförande   1998-10-13 2001-02-28
Justitieutskottet Ordförande   1998-10-13 2001-02-28
EU-nämnden Ledamot   1995-01-01 1998-10-05
Justitieutskottet Ordförande   1994-10-12 1998-10-04
Justitieutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04