Ola Johansson (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Hallands län
Titel: Key Account Manager
Född: 1960
Kön: man
E-post: ola.johansson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7865720
Intressent_id: 0934639939611



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-04-18 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-03-10 2014-04-17
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-03-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2018-10-09 2019-10-31
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2014-10-07 2015-10-01
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2015-10-01 2015-10-01
Civilutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Civilutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Utrikesutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta civil- och kulturutskottet Deputerad   2018-03-13 2018-05-24
Civilutskottet Ledamot   2011-10-14 2014-09-29
Socialutskottet Suppleant   2012-09-06 2014-09-29
Socialutskottet Suppleant   2011-10-21 2012-09-05
Trafikutskottet Suppleant   2011-10-21 2012-09-05
Socialutskottet Suppleant   2011-06-08 2011-10-20
Trafikutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-10-20
Civilutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-10-13