Arne Kjörnsberg (S)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Västra Götalands läns södra
Titel: ombudsman
Född: 1936
Kön: man
Intressent_id: 0921939922800



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Krigsdelegationen Ledamot   2004-11-25 2006-10-02
Finansutskottet Ordförande   2004-11-11 2006-10-02
Finansutskottet Ledamot   2004-11-01 2004-11-10
Skatteutskottet Ordförande   2002-10-08 2004-11-01
Skatteutskottet Ordförande   1998-10-13 2002-09-30
Finansutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Justitieutskottet Suppleant   1994-10-11 1998-10-04
Finansutskottet Ledamot   1991-09-30 1994-10-02
Konstitutionsutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02
Finansutskottet Ledamot   1988-10-03 1991-09-29
Skatteutskottet Suppleant   1988-10-03 1991-09-29
Finansutskottet Suppleant   1985-09-30 1988-10-02
Skatteutskottet Suppleant   1985-09-30 1988-10-02