Isabella Lövin (MP)


Statsråd

Parti:  Miljöpartiet
Valkrets: Stockholms kommun
Född: 1963
Kön: kvinna
E-post: isabella.lovin[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0911490574010



Organ Roll Status From Tom
Utrikesdepartementet Statsråd   2016-05-25 2018-12-31
Utrikesdepartementet Statsråd   2014-10-03 2016-05-25
Europaparlamentet Ledamot   2011-12-01 2014-10-03
Europaparlamentet Ledamot   2009-07-14 2011-11-30
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2022-09-26
Miljöpartiet de gröna Språkrör   2016-05-13