Anita Gradin (S)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Titel: socionom
Född: 1933
Kön: kvinna
Intressent_id: 0905188835300



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-10-05 1992-10-31
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1991-09-30 1991-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1988-11-08 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1988-11-07
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1987-03-01 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-10-21 1987-02-28
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1985-09-30 1985-10-20
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-04 1985-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1979-10-01 1982-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1976-10-04 1979-10-01
Krigsdelegationen Ledamot   1991-10-15 1992-11-02
Utrikesnämnden Ledamot   1991-10-15 1992-11-02
EFTA-delegationen Suppleant   1991-10-15 1992-10-31
EES-utskottet Ledamot   1992-05-26 1992-10-31
Näringsutskottet Vice ordförande   1991-10-08 1992-10-31