Elisabeth Svantesson (M)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Moderaterna
Valkrets: Örebro län
Titel: Ekonomie licentiat.
Född: 1967
Kön: kvinna
E-post: elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866721
Intressent_id: 0899112324519



Organ Roll Status From Tom
Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsminister   2013-09-17 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2013-09-17 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2013-09-16
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Utrikesnämnden Suppleant   2018-10-02 2022-10-02
Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond Ledamot   2014-11-01 2018-10-31
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2013-01-22 2014-10-14
Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond Vice ordförande   2012-11-01 2013-09-17
Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond Ledamot   2012-11-01 2012-11-01
Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond Personlig suppleant   2010-10-26 2012-10-31
Riksrevisionens parlamentariska råd Ledamot   2011-01-01 2012-08-22
Riksrevisionens styrelse Ledamot   2010-10-19 2010-12-31
Riksrevisionens styrelse Ledamot   2009-11-02 2010-10-19
EU-nämnden Suppleant   2019-02-14 2022-10-04
Finansutskottet Vice ordförande   2019-02-28 2022-09-26
Finansutskottet Ordförande   2018-10-02 2019-02-28
Finansutskottet Ledamot   2018-10-02 2018-10-02
Finansutskottet Vice ordförande   2017-10-12 2018-09-24
Finansutskottet Ledamot   2017-10-10 2017-10-11
Arbetsmarknadsutskottet Vice ordförande   2014-12-16 2017-10-10
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2014-12-15 2014-12-16
Socialförsäkringsutskottet Vice ordförande   2014-10-07 2014-12-15
Arbetsmarknadsutskottet Ordförande   2012-06-19 2013-09-17
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2012-06-19 2012-06-19
EU-nämnden Ledamot   2010-10-12 2012-06-12
Finansutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-06-12
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Finansutskottet Suppleant   2009-10-22 2010-10-04
Näringsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04