Kristina Yngwe (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Skåne läns södra
Titel: Agronom.
Född: 1983
Kön: kvinna
E-post: kristina.yngwe[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0884738092723



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2014-10-07 2015-10-01
Miljö- och jordbruksutskottet Ordförande   2018-10-02 2022-09-26
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   2018-10-02 2018-10-02
Miljö- och jordbruksutskottet Vice ordförande   2015-06-02 2018-09-24
Utbildningsutskottet Suppleant   2014-10-07 2015-09-18
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   2015-05-28 2015-06-02
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2014-10-07 2015-05-28