Hillevi Larsson (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Malmö kommun
Titel: Politisk sekreterare
Född: 1974
Kön: kvinna
E-post: hillevi.larsson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864399
Intressent_id: 0878075468027



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2012-01-01 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2011-11-01 2011-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2011-07-01 2011-10-31
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-12-01 2011-06-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2010-11-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2009-10-17 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2009-09-14 2009-10-16
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2009-01-02 2009-09-13
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2008-06-09 2009-01-01
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2008-06-08
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2004-11-01 2006-10-02
Kammaren Statsrådsersättare Ersättare 2002-09-30 2004-10-31
Kammaren Ersättare Ersättare 1998-11-23 2002-09-30
Skatteutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Civilutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Civilutskottet Ledamot   2017-07-01 2018-09-24
Skatteutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta civil- och kulturutskottet Deputerad   2018-03-13 2018-05-24
Civilutskottet Vice ordförande   2017-03-02 2017-06-30
Civilutskottet Ledamot   2016-01-01 2017-03-02
Civilutskottet Vice ordförande   2015-09-18 2015-12-31
Civilutskottet Ledamot   2014-10-07 2015-09-18
Civilutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Skatteutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
Civilutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Justitieutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
EU-nämnden Suppleant   2006-10-10 2009-01-14
EU-nämnden Ledamot   2002-10-08 2006-10-10
Lagutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Kulturutskottet Suppleant   1998-12-18 2002-09-30