Annie Lööf (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Jönköpings län
Titel: Jurist.
Född: 1983
Kön: kvinna
E-post: annie.loof[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0862868280923



Organ Roll Status From Tom
Näringsdepartementet Näringsminister   2011-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2016-04-01 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2015-09-11 2016-03-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2015-09-10
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2011-09-29 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2011-09-28
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Centerpartiet Vice gruppledare   2010-10-19 2011-09-28
Centerpartiet Partiledare   2011-09-23
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2018-10-02 2022-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2016-04-04 2018-10-02
Utrikesnämnden Ledamot   2014-10-07 2015-09-17
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Ledamotsrådet Ledamot   2010-10-13 2011-09-28
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2006-10-17 2008-09-16
Finansutskottet Ledamot   2010-10-12 2011-09-28
Justitieutskottet Suppleant   2010-10-19 2011-09-28
Konstitutionsutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2009-09-24 2010-10-04
Justitieutskottet Suppleant   2006-10-24 2010-10-04
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Deputerad   2007-03-27 2009-05-06