Aron Emilsson (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Västra Götalands läns västra
Titel: Fil.kand. i kulturarvsstudier.
Född: 1990
Kön: man
E-post: aron.emilsson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864413
Intressent_id: 0861521539920



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen Ledamot   2018-10-24 2022-10-24
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2018-10-09 2019-10-31
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2017-09-28 2018-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2016-09-29 2017-09-28
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2014-10-07 2015-10-01
Kulturutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Kulturutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta civil- och kulturutskottet Deputerad   2018-03-13 2018-05-24
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2014-10-07 2017-02-24