Mattias Ottosson (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Östergötlands län
Född: 1971
Kön: man
E-post: mattias.ottosson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0860364634014



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling Suppleant   2014-10-28 2018-10-24
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Försvarsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Justitieutskottet Suppleant   2019-02-27 2022-09-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2018-11-15 2018-12-05
Försvarsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2018-05-15 2018-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2017-11-14 2017-12-15
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2017-05-02 2017-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2016-11-15 2016-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2016-04-12 2016-05-25
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2015-04-14 2015-06-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2014-11-20 2014-12-17