Helena Lindahl (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Västerbottens län
Född: 1972
Kön: kvinna
E-post: helena.lindahl[på]riksdagen.se
Intressent_id: 084624777218



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2011-09-30 2014-09-29
Kammaren Statsrådsersättare Ersättare 2010-10-04 2011-09-29
Näringsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Näringsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Civilutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Näringsutskottet Ledamot   2011-10-14 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Näringsutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-10-13