Ulrika Heie (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Västra Götalands läns östra
Titel: Mellanstadielärare.
Född: 1965
Kön: kvinna
E-post: ulrika.heie[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0836001490919



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Centerpartiet Vice gruppledare   2014-09-29 2018-09-24
Centerpartiet Vice gruppledare   2011-10-11 2014-09-29
Centerpartiet Vice gruppledare   2018-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2018-10-02 2022-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2014-10-07 2018-10-02
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Utbildningsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Utbildningsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Utrikesutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Utbildningsutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2012-09-06 2014-09-29
Utrikesutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Näringsutskottet Suppleant   2011-10-21 2012-09-05
Utbildningsutskottet Ledamot   2008-04-08 2010-10-04
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2009-09-24 2010-10-04
Utrikesutskottet Suppleant   2006-10-24 2010-10-04
Utbildningsutskottet Ordförande   2008-01-01 2008-04-07
Utbildningsutskottet Ledamot   2006-10-10 2007-12-31