Adam Marttinen (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Södermanlands län
Född: 1983
Kön: man
E-post: adam.marttinen[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0831039938224



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Ersättare Ersättare 2013-05-02 2013-08-25
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Justitieutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2017-05-04 2018-10-02
Justitieutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Trafikutskottet Suppleant   2016-05-27 2018-09-24
EU-nämnden Suppleant   2016-06-14 2017-05-04
EU-nämnden Suppleant   2015-11-03 2016-06-13
Trafikutskottet Suppleant   2014-10-14 2016-05-27
Kulturutskottet Extra suppleant   2013-05-03 2013-08-25
Socialutskottet Extra suppleant   2013-05-03 2013-08-25