Birger Lahti (V)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Vänsterpartiet
Valkrets: Norrbottens län
Titel: Skogsarbetare
Född: 1964
Kön: man
E-post: birger.lahti[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0825441263617



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Ledamotsrådet Ledamot   2018-10-10 2022-10-10
Valberedningen Ledamot   2018-09-24 2022-09-26
Valberedningen Ledamot   2017-11-09 2018-09-24
Näringsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Näringsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Trafikutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24