Nyamko Sabuni (FP)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Folkpartiet
Valkrets: Stockholms län
Titel: PR-konsult
Född: 1969
Kön: kvinna
Intressent_id: 0802373156815



Organ Roll Status From Tom
Utbildningsdepartementet Statsråd   2011-01-01 2013-01-21
Integrations- och jämställdhetsdepartementet Statsråd   2010-10-06 2010-12-31
Integrations- och jämställdhetsdepartementet Integrations- och jämställdhetsminister   2007-01-01 2010-10-05
Justitiedepartementet Statsråd   2006-10-06 2006-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-10-04 2013-01-22
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
EU-nämnden Suppleant   2006-01-01 2006-10-02
Näringsutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2002-10-15 2006-10-02