Sven-Olof Sällström (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Kronobergs län
Titel: Butikschef.
Född: 1968
Kön: man
E-post: sven-olof.sallstrom[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0772402807013



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Sverigedemokraterna Vice gruppledare   2010-10-04 2012-05-21
Riksdagens råd för Riksrevisionen Ledamot   2019-04-01 2022-10-31
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
OSSE-delegationen Suppleant   2018-10-09 2022-10-09
Valberedningen Ledamot   2018-09-24 2022-09-26
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
OSSE-delegationen Suppleant   2014-10-14 2018-10-09
Valberedningen Ledamot   2014-09-29 2018-09-24
Ledamotsrådet Ledamot   2010-10-13 2012-06-13
Valberedningen Ledamot   2010-10-04 2012-06-11
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Försvarsutskottet Ledamot   2019-06-19 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Finansutskottet Suppleant   2019-06-18 2022-09-26
Finansutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-06-18
EU-nämnden Suppleant   2017-05-04 2018-10-02
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Finansutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Näringsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
EU-nämnden Suppleant   2016-06-14 2017-05-04
EU-nämnden Suppleant   2015-11-03 2016-06-13
Finansutskottet Ledamot   2012-11-28 2014-09-29
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-11-27
Utrikesutskottet Suppleant   2010-10-12 2012-04-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2010-11-23 2010-12-15