Anna Johansson (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Göteborgs kommun
Född: 1971
Kön: kvinna
E-post: anna.johansson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0691264514114



Organ Roll Status From Tom
Näringsdepartementet Statsråd   2016-05-25 2017-07-27
Näringsdepartementet Statsråd   2014-10-03 2016-05-25
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-07-28 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-10-03 2017-07-27
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2014-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Arbetsmarknadsutskottet Ordförande   2018-10-02 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2018-10-02 2018-10-02
Skatteutskottet Ledamot   2017-09-22 2018-09-24