Håkan Svenneling (V)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Vänsterpartiet
Valkrets: Värmlands län
Titel: Landsbygdsutvecklare
Född: 1985
Kön: man
E-post: hakan.svenneling[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0682989845822



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Vänsterpartiet Kvittningsman   2014-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2017-09-28 2018-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2016-09-29 2017-09-28
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2014-10-07 2015-10-01
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Skatteutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Finansutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Försvarsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Näringsutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24