Per Åsling (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Jämtlands län
Titel: Lantbrukare.
Född: 1957
Kön: man
E-post: per.asling[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864753
Intressent_id: 0679228585116



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Skatteutskottet Förste vice ordförande   2019-03-05 2022-09-26
Skatteutskottet Vice ordförande   2018-10-02 2019-03-05
Skatteutskottet Ledamot   2018-10-02 2018-10-02
Skatteutskottet Ordförande   2014-10-07 2018-09-24
Finansutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
EU-nämnden Suppleant   2011-10-21 2014-10-07
Finansutskottet Ledamot   2011-10-14 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   2010-10-12 2011-10-13
Finansutskottet Suppleant   2010-10-19 2011-10-13
Finansutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Skatteutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04