Daniel Bäckström (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Värmlands län
Född: 1975
Kön: man
E-post: daniel.backstrom[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0665485817222



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Ersättare Ersättare 2014-04-01 2014-06-18
Kammaren Ersättare Ersättare 2013-04-22 2013-05-31
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2018-10-09 2019-10-31
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2017-09-28 2018-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2016-09-29 2017-09-28
Försvarsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Trafikutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2018-11-15 2018-12-05
Försvarsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Trafikutskottet Suppleant   2016-04-14 2018-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2018-05-15 2018-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2017-11-14 2017-12-15
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2017-05-02 2017-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2016-11-15 2016-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2016-04-12 2016-05-25
Trafikutskottet Suppleant   2015-09-25 2016-04-13
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2015-11-17 2015-12-16
Trafikutskottet Suppleant   2014-10-07 2015-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2015-04-14 2015-06-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2014-11-20 2014-12-17
Näringsutskottet Extra suppleant   2014-04-09 2014-06-18
Näringsutskottet Extra suppleant   2013-04-24 2013-05-31
Skatteutskottet Extra suppleant   2013-04-24 2013-05-31