Fredrik Olovsson (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Södermanlands län
Titel: Informationsassistent.
Född: 1973
Kön: man
E-post: fredrik.olovsson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864186
Intressent_id: 0653904370212



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-06-01 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-02-01 2010-05-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-01-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2003-09-12 2006-10-02
Kammaren Statsrådsersättare Ersättare 2002-09-30 2003-09-11
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2012-02-24 2014-10-14
Riksbanksfullmäktige Suppleant   2011-05-04 2012-02-23
Riksbanksfullmäktige Suppleant   2006-10-17 2010-10-19
EU-nämnden Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Finansutskottet Ordförande   2019-02-28 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Civilutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Försvarsutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Justitieutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Kulturutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Konstitutionsutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Näringsutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Skatteutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Socialutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Trafikutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Utbildningsutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Utrikesutskottet Suppleant   2020-03-18 2022-09-26
Finansutskottet Vice ordförande   2018-10-02 2019-02-28
Finansutskottet Ledamot   2018-10-02 2018-10-02
Finansutskottet Ordförande   2014-10-07 2018-09-24
Finansutskottet Vice ordförande   2012-03-01 2014-09-29
Finansutskottet Ledamot   2012-02-24 2012-02-29
EU-nämnden Suppleant   2010-10-12 2012-02-23
Skatteutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-02-23
Finansutskottet Suppleant   2010-10-19 2012-02-23
EU-nämnden Suppleant   2006-10-10 2010-10-12
Skatteutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Finansutskottet Suppleant   2007-01-17 2010-10-04
Näringsutskottet Suppleant   2006-10-10 2006-12-22
EU-nämnden Ledamot   2005-01-01 2006-10-10
Försvarsutskottet Ledamot   2006-05-19 2006-10-02
Kulturutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Skatteutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2006-05-18 2006-06-14
Försvarsutskottet Suppleant   2004-10-28 2006-05-18