Per Gahrton (MP)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Miljöpartiet
Titel: sociolog
Född: 1943
Kön: man
Intressent_id: 0650522511709



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1995-01-10 1995-10-22
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1995-01-09
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-04 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1976-10-04 1979-10-01
Europaparlamentet Ledamot   1995-01-01 1995-10-10
EG-delegationen Ledamot   1994-10-11 1994-12-31
EFTA-delegationen Suppleant   1989-06-01 1991-09-30
Bostadsutskottet Suppleant   1994-12-15 1995-01-16
Utrikesutskottet Ledamot   1994-10-11 1995-01-16
Utrikesutskottet Ledamot   1988-10-11 1991-09-29
Konstitutionsutskottet Suppleant   1988-10-11 1991-09-29