Julia Kronlid (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Stockholms län
Titel: Socialpedagog.
Född: 1980
Kön: kvinna
E-post: julia.kronlid[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866505
Intressent_id: 0638497389621



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-05-15 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2017-03-21 2017-05-14
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-03-19 2017-03-20
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2016-06-14 2017-03-18
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2016-06-13
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2013-09-25 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2013-03-11 2013-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2011-04-18 2013-03-10
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-10-12 2011-04-17
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2010-10-11
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2018-10-02 2022-10-02
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2018-10-02 2022-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2014-10-07 2018-10-02
Europarådets svenska delegation Ledamot   2014-11-01 2016-04-05
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Utrikesutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2014-10-14 2018-10-02
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2017-11-14 2018-09-24
Utrikesutskottet Suppleant   2018-04-10 2018-09-24
Utrikesutskottet Ledamot   2014-10-07 2016-09-27
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2016-04-12 2016-05-25
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2014-11-20 2014-12-17
Utrikesutskottet Ledamot   2011-04-21 2014-09-29
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-04-15 2014-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2013-11-26 2013-12-17
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2012-11-27 2012-12-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-11-24 2011-12-14
Utrikesutskottet Ledamot   2010-10-12 2010-11-25