Bodil Ceballos (MP)


Europaparlamentariker

Parti:  Miljöpartiet
Valkrets: Gävleborgs län
Titel: Jurist
Född: 1958
Kön: kvinna
E-post: bodil.ceballos[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866737
Intressent_id: 0637028706011



Organ Roll Status From Tom
Europaparlamentet Ledamot   2014-07-01 2019-07-01
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-06-23
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Miljöpartiet de gröna Kvittningsman   2010-10-25 2014-06-23
Miljöpartiet de gröna Kvittningsman   2008-01-20 2010-10-04
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-06-23
EU-nämnden Suppleant   2010-10-19 2014-06-23
Utrikesutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-06-23
Försvarsutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-06-23
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-04-15 2014-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-11-26 2013-12-17
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2013-04-23 2013-06-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2012-11-27 2012-12-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-11-24 2011-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-09-20 2011-09-21
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-06-16 2011-06-17
Justitieutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-04-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-03-31 2011-04-01
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2010-11-23 2010-12-15
EU-nämnden Suppleant   2006-10-24 2010-10-12
Utrikesutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2006-10-24 2010-10-04
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Suppleant   2007-03-27 2009-05-06
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2007-03-22 2007-06-01
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2006-10-10 2006-10-13